„Szlak krajoznawczo-historyczny – Gmina Żarów jakiej nie znacie” otwarty

poniedziałek, 30, październik 2023

W niedzielę 29 października o godzinie 10:00 spod Żarowskiej Izby Historycznej na pieszą wyprawę wyruszyła liczna grupa miłośników turystyki oraz lokalnej historii. Trasa wycieczki licząca 13 km, wiodła z Żarowa przez Łażany, Kruków, Marcinowiczki do Imbramowic. Kolejności odwiedzanych miejscowości nie była przypadkowa. W każdej z wymienionych zamontowane zostały bowiem tablice, zawierające opisy interesujących i często zapomnianych już miejsc, budowli oraz wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Uczestnicy wyprawy mieli okazję usłyszeć wiele ciekawostek historycznych, o których opowiadał Bogdan Mucha – archeolog i historyk, autor publikacji poświęconych przeszłości Ziemi Żarowskiej. Każdy z uczestników niedzielnej wyprawy otrzymał książeczkę turystyczną, w której na odpowiedniej stronie, odciśnięty został okolicznościowy stempel. Wyprawa zakończyła się na boisku sportowym w Imbramowicach, gdzie niezastąpione panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowały dla wszystkich wspaniały i pyszny poczęstunek.

Niedzielna trasa pokonana przez uczestników wyprawy, to zaledwie część, liczącego ponad 36 km szlaku krajoznawczo-historycznego „Gmina Żarów jakiej nie znacie”. Taką właśnie nazwę nosi szlak, który wyznacza 10 miejscowości przynależących administracyjnie do gminy Żarów, a oprócz wyżej wymienionych znalazły się również: Zastruże, Mrowiny, Pożarzysko, Siedlimowice, Wierzbna. Również w tych osadach ustawione zostały specjalne tablice z informacjami historycznymi. Dla przypomnienia całość wykonana została w ramach zadania „Partnerzy z kulturą”, na realizację, którego Gminne Centrum Kultury i Sportu, otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu narodowego Dom Kultury + edycja 2023. W realizacji projektu udział wzięli partnerzy lokalni: Koło PTTK „Żarodreptaki”, Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Aureus”, Stowarzyszenie „Nasz Kruków” / Krukowianie, Koło Gospodyń Wiejskich / Sołectwo Imbramowice, Sołectwo / OSP Wierzbna.

Projekt pn „Szlak krajoznawczo-historyczny – Gmina Żarów jakiej nie znacie”, opracowany został z myślą o działaniu długofalowym. Oznacza to, że do lokalnego partnerstwa przystąpić mogą kolejne organizacje pozarządowe, a sam szlak zostanie wzbogacony o kolejne lokalizacje oraz tablice informacyjne. W tym właśnie zakresie serdecznie zapraszamy zainteresowane podmioty do owocnej współpracy nad krzewieniem wiedzy historyczno-przyrodniczej o naszej „małej ojczyźnie” wśród mieszkańców gminy Żarów i nie tylko.

Z kolei wszystkich miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, zapraszamy do odbioru książeczek turystycznych oraz pokonania w/w szlaku „Gmina Żarów jakiej nie znacie”. Informujemy, że uzbieranie zgodnie z regulaminem 10 odciśniętych pieczęci, upoważnia do odbioru okolicznościowej odznaki.

Książeczki wydawane są w Żarowskiej Izbie Historycznej, przy ul. Dworcowej 3 (w godz. otwarcia tj. pn-pt. 10:00-15:30, śr. 9:00-17:00 – info Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub tel. 537-481-116) lub na recepcji Basenu Miejskiego, przy ul. Piastowskiej 10A (w godz. pn-niedz. 6:00-22:00, tel. 74 8580-187 wew. 30). W książeczkach zawarty został pełen regulamin uczestnictwa w projekcie i przyznawania odznak turystycznych.

UWAGA !!! Weryfikacja oraz odciśnięcie stempla w książeczce odbywa się jedynie w Żarowskiej Izbie Historycznej. ZAPRASZAMY do udziału !!

 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie składa serdeczne podziękowania dla w/w partnerów lokalnych oraz wszystkich osób zaangażowanych w pomyślną realizację projektu „Szlak krajoznawczo-historyczny – Gmina Żarów jakiej nie znacie”.

 

  

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 „Szlak krajoznawczo-historyczny – Gmina Żarów jakiej nie znacie” otwarty. Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates