Jubileusz 70-lecia Żarowskiej Orkiestry Dętej

środa, 21, listopad 2018

Żarowska Orkiestra Dęta kończy w tym roku 70 lat. Z tej okazji w piątek, 16 listopada w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbył się okolicznościowy koncert jubileuszowy. Nie zabrakło także jubileuszowego tortu, a podziękowania i gratulacje na ręce muzyków składali zaproszeni gości.

- Serdecznie gratulujemy dotychczasowych osiągnięć artystycznych i jednocześnie serdecznie dziękujemy za wszelkie działania artystyczne, zaangażowanie, życzliwość i stałą obecność w życiu kulturalnym naszej gminy. Świadczy o tym wspaniała historia Orkiestry wypełniona wieloma sukcesami, nagrodami i nie zliczonymi koncertami, a także reprezentowanie naszej gminy również poza granicami naszego kraju. Wszystkim muzykom życzymy dalszych sukcesów muzycznych i owocnej pracy. Aby następne lata współpracy tworzyły ciąg dalszy tej wspaniałej, niezapomnianej przygody muzycznej - gratulowali muzykom z Żarowskiej Orkiestry Dętej burmistrz Leszek Michalak i Roman Konieczny przewodniczący Rady Miejskiej.


Żarowska Orkiestra Dęta powstała w maju 1948r. pod patronatem Dolnośląskich Zakładów Chemicznych. Pierwszym kapelmistrzem był Pan Chutyra, bardzo dobry puzonista grający w tym okresie w Operetce Wrocławskiej. Orkiestra przetrwała do roku 1958. Z tego okresu zostało dwóch orkiestrantów, a byli to panowie Tadeusz Sipiora i Władysław Piorun. W roku 1965 zaczął się nowy nabór orkiestrantów i w następnym roku powstała Orkiestra Dolnośląskich Zakładów Chemicznych w Żarowie. Założycielem i kapelmistrzem był Pan Stefan Istelski, który zmarł w 1984 toku. Kapelmistrzostwo objął Pan Stanisław Kłyszcz i pełnił tę funkcję do 1996r. Następnym kapelmistrzem został Pan Władysław Piorun, kierujący orkiestrą do 2001r. Po roku 2001 kapelmistrzem został Pan Władysław Zawalski. W międzyczasie Zakłady Chemiczne "Organika" wypowiedziały utrzymanie orkiestry. Dzięki staraniom ówczesnej burmistrz Żarowa, Lili Gruntkowskiej nie została zlikwidowana. Władze miasta podjęły decyzję, by orkiestra funkcjonowała w strukturach Żarowskiego Ośrodka Kultury. Kapelmistrzem w tym czasie byli panowie: Władysław Zawalski, Eugeniusz Rzeźnik, Przemysław Dudek, Bartosz Warkoczyński. Obecnie orkiestrą kieruje Dariusz Piechowiak, muzyk Filharmonii Sudeckiej. Orkiestra obecnie liczy 15 członków, w skład których wchodzą zarówno muzycy amatorzy i zawodowcy, grający po dziś dzień w innych orkiestrach we Wrocławiu, Wałbrzychu czy Dzierżoniowie. Wszystkich muzyków łączy w sobie pasja grania muzyki wielu gatunków: muzyki rozrywkowej, marszy wojskowych, utworów patriotycznych, a nawet swingu. Orkiestra ma za sobą setki koncertów i występów na terenie nie tylko Żarowa, ale i całego powiatu Świdnickiego.

W tym roku, za swoją dotychczasową działalność na rzecz kultury muzycy z Żarowskiej Orkiestry Dętej zostali nagrodzeni również statuetką "Mamuta Kultury". Nagroda została wręczona podczas inauguracji roku kulturalnego w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ul. Piastowska 10A, 58-130 Żarów

tel./fax. 74 8580-753, lub tel. 74 8580-187

2011 Jubileusz 70-lecia Żarowskiej Orkiestry Dętej . Copyright © 2012 All rights reserverd.
Powered by Joomla 1.7 Templates